Futbolcuların Çabuk İyileşmesinin Sırrı Ortaya Çıktı

admin     03-27-17     Sağlik     Futbolcuların Çabuk İyileşmesinin Sırrı Ortaya Çıktı

Genellikle dermatolojik uygulamalarla gündeme gelen PRP Tedavisi, günümüzde ortopedik hastalıklar içinde çözüm odaklı yöntem olarak kullanılmaya başlandı.Kas ve tendon yaralanmalarının yanı sıra birçok ortopedik sorunun giderilmesinde ve başta profesyonel sporcular olmak üzere hastaların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olan yeni jenerasyon tedavi ile sağlığa kısa sürede kavuşmak ise hayal olmaktan çıktı.

PRP nedir?

PRP nin açılımı, ‘Platelet Rich Plasma’ yani ‘Platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması’ şeklindedir.

Hayatımızın akışını sağlayan kan, iki ana bölümden oluşur. Sıvı bölüm (plazma) ve katı bölüm yani hücreler. (alyuvar, akyuvar, trombosit)

Kanda bulunan Trombositler vücudumuzdaki hasarlı dokuların yenilenmesini, onarımını ve doğal durumlarına dönmelerini sağlayan kan bileşenidir.

Trombositler – veya diğer bir değişle – plateletler vücudumuzdaki hasarlı bölgeleri tamir eden ve onları onaran ustalardır.

Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda, damarlarımızda dolaşan kan vasıtası ile ‘plateletler, (diğer adıyla trombositler) bu hasarlı dokuya ulaşır ve tamir etmeğe başlarlar.

Kişiden alınan çok az miktarda (15-20 cc) kanın içindeki bileşenlerden ‘Trombosit’i (ki diğer adı Platelet) ayırarak serum ile beraber tekrar o kişiye enjekte edilme işlemine PRP uygulaması adı verilmektedir.

İşte bu noktada PRP uygulamasının amacı, kan dolaşımı ile hasarlı dokuya taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti direkt olarak o bölgeye vererek hasarlı dokunun hızlı ve güçlü bir şekilde onarımını sağlamaktır. Zira PRP ile elde edilen Trombositlerin (onarıcı hücrelerin) yoğunluğu kandakinden çok daha fazladır.

Henüz toplum tarafından yeteri kadar tanınmamış olmakla beraber, Dünyada 10 yıldır uygulanmakta olan bu tedavi şekli ülkemizde de yaklaşık 5 yıldır uygulanmaktadır.

PRP tedavisi yeni bir yöntem olmayıp, diş implantları ile başlayan uygulama alanları bugün estetik tıp, ortopedi, iyileşemeyen yara tedavileri gibi alanlarda hızla yayılmaktadır. Çok yakın bir gelecekte kronik ağrıların giderilmesinde, tendon hasarlarında, romatizma şikâyetlerinde kullanılması olanaklı görülmektedir.

Bugün ortopedideki kullanım alanları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

1. Tendon (kiriş) problemlerinde
Tenisçi dirseği
El bileği tendinitleri
Kronik diz önü ağrıları (patellar tendinit)
Topuk dikeni
Omuz eklemi kronik tendinitleri
Tendon onarımlarının desteklenmesi
Aşil tendonu yaralanmalarının iyileşmesinin hızlandırılması

2. Bağ yaralanmaları tedavilerinde
Diz eklemi iç yan bağ yaralanmaları
Kronik ayak bileği iç yan bağ yaralanmaları
Kronik ayak bileği dış yan bağ yaralanmaları

3. Kıkırdaklarda aşınma (kireçlenme) sorunlarında
Geniş alanlı kıkırdak aşınmaları ve kayıplarının onarımında
Menisküs yaralanmalarının onarımına destek amaçlı
Ayak bileği kıkırdak (osteokondral) yaralanmalarının tedavisinde

4. Kemik sorunları
Kaynayamayan kırıklarda kemik iyileşmesinin hızlandırılması
Sporcularda iyileşmeyen stres kırıklarının tedavisinde

Görüldüğü üzere PRP tedavisi ortopedi alanında büyük oranda kullanılmakta ve son derece olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Özellikle eklem, tendon, kemik ve adale dokusunun yaralanmasını ve aşınmasını içeren ağrılı koşullarda PRP uygulaması ile ilgili son derece saygın tıp dergilerinde her geçen gün birçok yeni makale yayınlanmaktadır.

Özetle PRP uygulamasındaki temel hedef; ağrıyı meydana getiren aşınma ve yaralanmanın onarım sürecine kişinin kendi dokusu ile destek olmak ve mümkün ise iyileşme sürecini hızlandırarak yaşam kalitesini korumaktır.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?